فلز

فلزات موادی هستند که در سه ویژگی اصلی مشترک هستند. اولاً، آنها می‌توانند الکتریسیته و گرما را هدایت کنند. از سویی دیگر فلزات را می‌توان شکل داد. برخی از آنها چکش خوارند و به صورت ورقه‌های تخت درمی‌آیند و یا می‌توانند به داخل سیم‌ها کشیده شوند. سرانجام، فلزات اغلب براق هستند – که به معنای درخشان بودن است – هنگامی که صیقل داده می‌شوند.

برخی از فلزات، مانند طلا یا آهن، عناصری هستند که در زمین یافت می‌شوند. در واقع، بیشتر عناصر جدول تناوبی از فلزات تشکیل شده است. این فلزات اغلب در پوسته‌ی زمین قرار دارند. آنها قبل از استفاده باید استخراج و پردازش شوند.

سایر فلزات آلیاژها هستند – عناصری فلزی که با عناصری دیگر ترکیب شده‌اند. برای مثال، نقره استرلینگ در واقع آلیاژی از دو فلز است – نقره و مس. آهن همراه کربن آلیاژی به نام فولاد را تولید می‌کند.

برخی از ترکیبات شیمیایی – مولکول‌های ساخته شده از عناصر مختلف – نیز دارای ویژگی‌های فلزی هستند. آنها ممکن است از عناصر نافلزی مانند گوگرد و نیتروژن ساخته شده باشند. اما در آرایشی مناسب، مولکول‌ها گرما و الکتریسیته را هدایت می‌کنند، می‌توانند شکل گرفته و حتی براق باشند. اینها فلزات مولکولی نامیده می‌شوند.

فلزات همه جا هستند. آنها در رایانه‌ها و اتومبیل‌های ما وجود دارند. آنها برق را به داخل خانه‌های ما هدایت می‌کنند. فلزات موجود در قابلمه‌ها و تابه‌ها گرما را برای پخت غذا هدایت می‌کنند. و برخی از عناصر فلزی – مانند سدیم، کلسیم و آهن – حتی در بدن ما وجود دارند، جایی که نقش مهمی در سلامتی ما ایفا می‌کنند.

منبع: sciencenewsforstudents

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید